Czy możliwe jest wszczepienie implantów w przebiegu paradontozy? Paradontoza nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu implantacji, ale wymaga wcześniejszego leczenia. Wyjaśniamy, na czym polega terapia i od czego zależy powodzenie zabiegu.
Paradontoza – co to jest? Objawy i czynniki sprzyjające jej rozwojowi
Paradontoza to choroba przyzębia, czyli dziąseł, okostnej, ozębnej. Rozpoczyna się od stanu zapalnego dziąseł i co istotne – stan ten jest trudny do wychwycenia przez pacjentów i często bagatelizowany.
Pojawia się krwawienie z dziąseł, ich obrzęk, tworzy się bakteryjny osad, wyczuwalny jest przykry zapach z ust. Bez wyraźnych oznak choroba ulega przekształceniu, odsłaniają się szyjki zębów. Towarzyszą tym objawom dolegliwości bólowe. Powoli zaczyna zanikać kość, na której umocowane są zęby, które zaczynają się ruszać. Odsłaniają się także korzenie. Przewlekły stan zapalny wywołuje uszkodzenie wszystkich tkanek w obrębie jamy ustnej. Postępująca choroba może prowadzić do utraty zębów.
Implanty w Krakowie, profilaktyka paradontozy, wybielanie – zapraszamy do naszego gabinetu na konsultacje.
Czynniki sprzyjające rozwojowi paradontozy to:
- przede wszystkim zła higiena jamy ustnej,
- palenie tytoniu,
- cukrzyca,
- zaburzenia hormonalne,
- obciążenia genetyczne,
- osteoporoza,
- niehigieniczny tryb życia.
Leczenie paradontozy
Leczeniem paradontozy musi zająć się lekarz, najlepiej specjalista periodontologii, chociaż skutecznie powinien to zrobić także każdy lekarz stomatolog. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby.
Terapia obejmuje:
- antybiotykoterapię ogólną i miejscową,
- biostymulację laserową,
- kiretaż (czyli oczyszczenie, spłycenie kieszonek zębów i usunięcie chorobowo zmienionych części dziąseł),
- w razie konieczności zabiegi chirurgiczne.
Stan zapalny przyzębia może powodować odogniskowe zakażenia innych narządów: układu krążenia, wątroby, zatok szczęki i innych, także zaburzenia odporności. Powikłania te stanowią zagrożenie życia!
Implanty stomatologiczne a paradontoza
Wracając do sedna tematu, czyli relacji pomiędzy paradontozą a implantami stomatologicznymi należy stwierdzić, że paradontoza nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu implantacji.
Jednak utrzymujący się stan zapalny w obrębie jamy ustnej, przesunie implantację o czas potrzebny do uporania się z zakażeniem. W okolicy implantu i pod protezą nie może toczyć się proces zapalny. Podjęcie decyzji o implantacji może wymagać konsultacji specjalistów kilku dyscyplin, wykonania pełnej diagnostyki radiologicznej, dogłębnej oceny stanu klinicznego jamy ustnej i oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Być może konieczne będzie przeprowadzenie sterowanej regeneracji kości przed zabiegiem implantacji.
Implanty Kraków – konsultacja
Bardzo ważnym elementem decydującym o powodzeniu implantacji stomatologicznej będzie zdyscyplinowanie pacjenta, czyli ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza implantologa, wysoka jakość zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne. Szczegółowe informacje o zabiegach z zakresu implantologii znajdują się na naszej stronie: implanty zębów.
W celu umówienia się na konsultację i późniejsze wszczepienie implantów – w Krakowie czekamy w naszym gabinecie. Sprawdzimy czy implanty stomatologiczne można wszczepić od razu, czy konieczne będzie wcześniejsze wdrożenie leczenia.
Profilaktyka paradontozy
Niezmiernie ważna jest profilaktyka paradontozy. Obejmuje ona właściwą higienę jamy ustnej, poprawną technikę zabiegów higienizacyjnych, dobór odpowiedniej szczoteczki i pasty, odpowiednią dietę.
Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest walka z nazębno-dziąsłową płytką bakteryjną, najlepiej poprzez profesjonalne zabiegi higienizacyjne. Systematyczna kontrola stomatologiczna pozwoli na wykrycie wczesnych objawów (jak już wspomniałem trudnych do wychwycenia przez pacjenta) i wdrożenie leczenia.
Implanty Kraków – w naszym gabinecie sprawdzisz stan uzębienia, zapobiegniesz pojawieniu się paradontozy oraz odbudujesz uzębienie za pomocą implantów stomatologicznych.