Wybielanie zębów

Jak powszechnie wiadomo, białe zęby i piękny uśmiech to wizytówka każdego z nas. W naszej klinice wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pacjentów dla których ładne, zadbane i białe zęby są istotnym elementem własnego wizerunku i dobrego samopoczucia. Zabieg wybielania zębów przeprowadzamy najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodą, czyli za pomocą lampy emitującej niebieskie światło.

Wybielanie zębów specjalistyczną lampą Beyond

Wybielanie zawsze poprzedza specjalistyczne badanie. Weryfikujemy możliwości i dostosowujemy je do indywidualnych oczekiwań i potrzeb pacjenta.
Stosujemy z ogromnym powodzeniem najnowszy model lampy Beyond Polus. Urządzenie to nie wytwarza szkodliwego promieniowania UV oraz niebezpiecznego ciepła.
Zabieg w naszej krakowskiej klinice trwa około 90 min i poprzedzony jest profesjonalnym oczyszczaniem zębów. Procedura jest całkowicie bezbolesna, a efekt wybielonych zębów widoczny jest natychmiast po zabiegu.

Efekty wybielania zębów lampą

Wybielenie zębów nawet o kilkanaście tonów. Trwałość efektu nawet do kilku a czasem nawet kilkunastu lat.
Do ustalania koloru zębów stosuje się tzw. skalę VITA. W swej klasycznej wersji skala składa się z 16 odcieniu – od A1 do D4. Obecnie w dobrych klinikach stomatologicznych stosuje się ulepszoną wersję tej skali, dzięki czemu lepiej można przewidzieć efekty wybielania i dobrać najlepszy dla pacjenta kolor uzębienia. Najnowsza skala VITA Toothguide 3D-Master zawiera aż 29 podstawowych kolorów.
Wybielanie zębów lampą Beyond pozwala na rozjaśnienie zębów nawet o kilkanaście tonów. Dla porównania – domowe metody umożliwiają wybielenie zębów maksymalnie o 2 tony.

wybielanie zębów efekty przed i po
efekty wybielania zębów przed i po

Przed i po – efekty wybielania zębów lampą Beyond. Materiały producenta.

Efekt wybielania zębów lampą Beyond utrzymuje się do kilku, czasem kilkunastu lat. Potem wystarczy wykonać wybielanie przypominające. Długotrwałość efektu w dużej mierze uzależniona jest od stylu życia pacjenta – diety oraz higieny jamy ustnej.

Wybielanie zębów krok po kroku

Zabieg wybielania zębów trwa w naszej klinice około 90 min i składa się z kilku etapów.

Przed zabiegiem – Przed wykonaniem zabiegu wybielania zębów konieczna jest ocena stanu uzębienia oraz jamy ustnej. Jeśli nie ma przeciwwskazań do zabiegu, to podczas wizyty stomatolog określa obecny odcień zębów i planowany efekt wybielenia. Następnie higienistka wykonuje skaling i piaskowanie, by usunąć kamień nazębny oraz osad. Następnie można przystąpić do zabiegu wybielania zębów.
Etap pierwszy – Przygotowanie do zabiegu rozpoczyna się od oceny odcienia zębów, posmarowania ust pacjenta kremem ochronnym oraz założenia tzw. rozwieraka, dzięki któremu odsłonięte zostaną zęby i dziąsła. W niektórych przypadkach zakładane są jeszcze specjalne wałeczki, by stomatolog miał jak najszerszy dostęp do uzębienia pacjenta.
Etap drugi – Kolejny etap polega na zabezpieczeniu dziąseł pacjenta. Najpierw są one osuszane, a następnie nakłada się na nie płynny koferdam. Preparat ten jest utwardzany światłem ultrafioletowym. Po takim zabezpieczeniu dziąseł można przejść do właściwego procesu wybielania zębów.
Etap trzeci – Higienistka nakłada na zęby specjalny żel i dokładnie go rozprowadza. Następnie przykłada akcelerator Beyond do ust pacjenta i uruchamia lampę. Na proces wybielania zębów składają się trzy cykle naświetlania. Jeden cykl może trwać maksymalnie 20 minut, ale najczęściej trwa krócej – około 15 minut.
Etap czwarty – Stomatolog usuwa żel z zębów pacjenta, koferdam z dziąseł i wyjmuje wałeczki oraz rozwierak. Po zabiegu pacjent powinien płukać zęby wodą przez kilka minut. Następnie ocenia się ostateczny efekt wybielania zębów za pomocą kolornika VITA.

Wskazania po zabiegu wybielania

Po zabiegu wybielania zębów, minimum przez 48 godzin, pacjent powinien stosować tzw. “białą dietę”, czyli nie spożywać pokarmów, które zawierają naturalne lub syntetyczne barwniki. Do pokarmów tych zaliczymy nie tylko buraki, czerwone wino czy sok porzeczkowy, ale wszystko to, co mogłoby zostawić ślad na białej tkaninie. Najlepiej byłoby stosować “białą dietę” nawet przez dwa tygodnie po zabiegu. Przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu nie można również palić papierosów.
Stomatolodzy zalecają także stosowanie pasty podtrzymującej biel zębów oraz zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Sprzęt – lampa Beyond Polus

W naszej klinice do wybielania zębów stosujemy lampę Beyond Polus, amerykańskiej marki Beyond Dental and Health. Jest to najbardziej zaawansowane urządzenie dostępne na rynku. Lampa Beyond Polus wielokrotnie uznawana była za najlepszy system wybielający przez amerykańską instytucję Dental Advisor, która ocenia urządzenia stomatologiczne.
Akcelerator wybielania Beyond Polus emituje światło halogenowo-ledowe, które – w połączeniu z żelem wybielającym – daje najlepsze efekty rozjaśniania zębów. Urządzenie to jest jednym z bezpieczniejszych na rynku, co zostało potwierdzone certyfikatami medycznymi CE, FDA oraz ISO.

Cennik

Wybielanie natychmiastowe Beyond kosztuje 1000 zł.
W porównaniu do innych metod koszt może wydawać się wysoki, ale jeśli pamiętamy, że wystarczy jedna wizyta, by natychmiast wybielić zęby, a efekt utrzymuje się nawet przez kilka lat, to okazuje się, że jest to cena bardzo atrakcyjna. Dla porównania – wybielanie zębów metoda nakładkową kosztuje ok. 600-900 zł, a pacjent na efekty czeka minimum 10-14 dni, w trakcie których przez kilka godzin dziennie musi nosić nakładki. Metodą nakładkową nie osiągnie się również tak dobrych efektów, jak w przypadku wybielania zębów lampą.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Wybielanie zębów lampą Beyond jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów rozjaśniania uzębienia. Jednak i do tego zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania. Zaliczamy do nich:

  • stan zapalny dziąseł, afty, nadżerki i owrzodzenia,
  • niewyleczone choroby zębów i duża ilość wypełnień w zębach przednich,
  • nadwrażliwość zębów,
  • uczulenie na którykolwiek składnik substancji wybielającej,
  • okres ciąży,
  • wiek poniżej 16 lat,
  • choroby ogólnoustrojowe, takie jak: nowotwory, epilepsja.

Niestety nie wszystkie przebarwienia zębów mogą zostać usunięte poprzez wybielanie lampą. Do grupy przebarwień odpornych na substancje wybielające należą przebarwienia martwych zębów, przebarwienia wewnątrzpochodne, wynikające z przebytych chorób ogólnoustrojowych lub spowodowane stosowaniem leków z grupy tetracyklin. W takich przypadkach można uzyskać pożądaną biel zębów poprzez zastosowanie licówek lub koron.