
Wieloletnie doświadczenie pozwala mi na sformułowanie stwierdzenia, że ekstrakcję ósemek powinien przeprowadzić lekarz z doświadczeniem i umiejętnościami chirurgicznymi, po uprzednim wykonaniu diagnostyki radiologicznej (rentgen lub w razie konieczności tomografia komputerowa).
Statystyki mówią, że właśnie przy ósemkach mamy najczęściej do czynienia z różnego rodzaju anomaliami anatomicznymi i wynikającymi z nich trudnościami operacyjnymi.
Aby w takiej sytuacji skutecznie i bez powikłań przeprowadzić zabieg ekstrakcji ósemki, wymagana jest większa wiedza i doświadczenie chirurgiczne, a także specjalistyczne urządzenia i sprzęt do chirurgii stomatologicznej.
Najczęściej występujące stany patologiczne ósemek
- Lokalizacja korzeni blisko kanału nerwu żuchwowego i ucisk na nerw powodujący: niedoczulicę, parestezję (mrowienia), także dolegliwości bólowe.
- Brak antagonisty, czyli zęba przeciwstawnego powoduje wysuwanie się ósemki z zębodołu, staje się ona węzłem urazowym dla okolicznych tkanek.
- Utrudnione wyrzynanie może powodować stany zapalne, obrzęk, ropień, szczękościsk, gorączkę, bóle w stawie skroniowo-żuchwowym i bóle głowy.
Patologie te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta, a także trudności operacyjne dla mniej doświadczonego lekarza stomatologa.
Należy zatem przy pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów udać się na konsultację stomatologiczną i sprawdzić czy wybrany gabinet ma pełne zaplecze diagnostyczno-chirurgiczne i odpowiednią kadrę medyczną.