Ból (w tym ostry ból o nagłym podłożu) to najczęściej występujący, niepokojący objaw w medycynie. Spełnia rolę ostrzegawczą, jest sygnałem potencjalnego zagrożenia i co ważne – jak mówi Pan Profesor Jan Dobrogowski, Kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – sygnalizuje potrzebę poszukiwania pomocy medycznej.
Sam ból, ani też jego charakter nie jest swoistym objawem, czyli charakterystycznym dla jednej, konkretnej jednostki chorobowej. Może być objawem prodromalnym, czyli wczesnym zwiastunem choroby. Nigdy nie należy go lekceważyć!
Podobnie jest w przypadku bólu zęba, który sygnalizuje najczęściej stan zapalny zęba o różnym podłożu. Wówczas konieczne jest skonsultowanie się ze stomatologiem. W Krakowie czekamy na Ciebie w naszym gabinecie, gdzie specjalista zdiagnozuje problemy i ustali, czego sygnałem jest występujący ból zęba.
Różnicowanie bólu zęba – trudności w ocenie dolegliwości
Pacjent może odczuwać bóle zębów, często bez możliwości różnicowania bólu i samodzielnego określenia jego przyczyny czy nawet miejsca występowania. Kilka aspektów może bowiem utrudniać dokonanie prawidłowej samooceny.
Zbyt mała wiedza medyczna, osobniczo zmienne odczuwanie bólu, trudność w przypisaniu rodzaju bólu zęba do konkretnej jednostki chorobowej – to najważniejsze czynniki utrudniające poprawną identyfikację dolegliwości przez pacjenta. Ocena obarczona tymi zastrzeżeniami najczęściej skutkuje błędną diagnozą, co w konsekwencji może przełożyć się na wydłużenie czasu prawidłowego rozpoznania i podjęcia odpowiedniej formy leczenia.
Każdy człowiek pragnie uśmierzyć ból zęba możliwie jak najszybciej. Łagodzenie bólu zęba poprzez ustalenie leczenia na „własną rękę”, bez konsultacji z lekarzem stomatologiem, może jednak skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, nie tylko w postaci chorób stomatologicznych, ale również ogólnoustrojowych. Od bolącego zęba, który nie zostanie w porę zaleczony może dojść z czasem nawet do stanów zapalnych mięśnia sercowego czy układu pokarmowego.
Przedstawiona poniżej wiedza ma na celu uzmysłowić pacjentom, jak ważne jest szybkie oddanie się w ręce stomatologa, który nie tylko przyniesie ulgę w bólu, ale i odpowiednio zajmie się konkretnym przypadkiem. Zalecamy, by przekazywane przez nas informacje nie stanowiły podstawy do podjęcia samodzielnej diagnostyki i leczenia bólu zęba domowymi metodami. Zapraszamy do umówienia wizyty konsultacyjnej w naszym centrum stomatologicznym (dentysta Kraków).
Stomatolog Kraków – rodzaje bólu zęba a jednostki chorobowe
Powodem bólu zęba może być szereg czynników, wynikających między innymi z wpływu różnych jednostek chorobowych. Należy przy tym podkreślić, że możliwe przyczyny bólu zęba mogą prowadzić do różnic w nasileniu i charakterze odczuwania dolegliwości z nimi związanych. Do źródeł bólu zęba należą zatem, na przykład:
- nadwrażliwość zębów spowodowana ubytkami szkliwa lub recesją dziąseł – charakterystyczny jest nagły ból zęba, ostry i najczęściej krótkotrwały; jest to ból zęba pojawiający się podczas spożywania słodyczy, napojów lub posiłków o skrajnych temperaturach (zimne i gorące) czy wysokiej kwasowości, wywołuje go także zimne powietrze;
- próchnica, początki ropnia, złamany korzeń zęba – objawy bólu zęba mogą występować okresowo, pojawiać się i zanikać; ból spowodowany próchnicą zębów czy podobnymi przyczynami charakteryzować się może różnym nasileniem;
- zaawansowana próchnica – zajęte chorobą tkanki zęba wywołują pulsujący ból o charakterze przewlekłym;
- stan zapalny miazgi – w przypadku bólu zęba spowodowanym zapaleniem miazgi zęba można mówić o nieco większym nasileniu dolegliwości; w tym stanie jest to ból zęba pulsujący, o charakterze przewlekłym; często ból zęba nasila się w pozycji leżącej, również podczas snu;
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – temu stanowi towarzyszy intensywny, przewlekły, dotkliwy ból zęba i uczucie wypychania zęba z zębodołu, a także ból okolicy wierzchołkowej;
- martwica miazgi, bakteryjne zakażenie, ropień zęba, torbiel korzeniowa – objawy są w tej sytuacji wyjątkowo intensywne – występuje mocny, stały ból zębów, nieustępujący nawet po przyjęciu leków przeciwbólowych; ponadto ból zęba występować może z towarzyszącym obrzękiem;
- przeciążenie zębów, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, nieprawidłowe wypełnienie ubytku, mikrourazy – ból pojawia się przy gryzieniu, nagryzaniu i przeżuwaniu; może być dość dotkliwy, jednak krótkotrwały;
- nieprawidłowe wyrzynanie, zatrzymane ósemki – ze względu na to, w jakim miejscu znajdują się zęby mądrości, także ból zlokalizowany jest z tyłu szczęki; ból zęba promieniuje na całą stronę twarzy, której patologia dotyczy; trzecie zęby trzonowe (ósemki) wywołują przewlekły ból zęba o znacznym nasileniu;
- choroba okluzyjna, czyli nieprawidłowy kontakt górnego i dolnego łuku zębowego – tego typu ból zęba odczuwany może być na dużym obszarze szczęki, promieniuje przy tym na znaczną część twarzy; ból szczęki towarzyszy dodatkowo odczuwalnym przez pacjenta trzaskom i wrażeniu przeskakiwania tkanek w stawie skroniowo-żuchwowym;
- neuralgia nerwu trójdzielnego – silny ból ma w takiej sytuacji przebieg wyjątkowo ostry; schorzeniu towarzyszy ogromny ból całej twarzy (czoło, policzki, nos, żuchwa, dziąsła), trudny do wytrzymania i oporny na jakiekolwiek próby jego łagodzenia; dolegliwości bólowe określane są jako przeszywające, piekące, wręcz rozrywające; może trwać krótko, od kilku do kilkudziesięciu sekund; najczęstszymi przyczynami bólu towarzyszącego neuralgii mogą być różnego rodzaju bodźce zewnętrzne, pozornie niewiele znaczące, np. powiew wiatru czy próba nagryzienia pokarmu.
Ból zęba i konsultacja stomatologiczna (Kraków)
Wśród pacjentów ból zęba określany jest często – niezależnie od jego charakteru – jako jedno z najbardziej dokuczliwych i uciążliwych doznań. Jak na wstępie napisano: ból to zawsze reakcja organizmu na jakąś patologię. Niestety, pacjenci często bagatelizują oznaki bólu zęba, zamiast na niego reagować i sprawdzić jaka jest jego przyczyna. Niestety, nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe stanowią jedynie zasłonę dymną dla źródła bólu zęba i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Warto pamiętać, że zapobiec bólowi zęba mogą regularne przeglądy dentystyczne, a w razie walki z niespodziewanym bólem zęba najlepszym lekarstwem będzie wizyta u stomatologa w Krakowie.
Ból zęba skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a jednocześnie w wielu osobach wywołuje lęk przed konieczną wizytą u dentysty. Często stosowany przez pacjentów proceder, polegający na aplikowaniu sobie leków przeciwbólowych, zwykle źle rokuje, ponieważ w przeważającej mierze jest to postępowanie objawowe. Innymi słowy – żadna tabletka przeciwbólowa nie usunie przyczyny bólu zęba, konieczne jest bowiem wyleczenie choroby, która to powoduje ból zęba. Pod osłoną środków przeciwbólowych proces chorobowy rozwija się coraz bardziej i w perspektywie czasu skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia. Z czasem dolegliwości przekształcają się w intensywny ból zębów, a zwlekanie z wizytą u stomatologa może prowadzić do takich powikłań, jak konieczność ekstrakcji zęba czy stać się przyczyną zapalenia miazgi, gdzie niezbędne będzie leczenie kanałowe.
Zachęcamy pacjentów, aby w przypadku pojawienia się bólu zębów, objawy te nie były lekceważone. Pulsujący ból zęba o dużym nasileniu to prawdziwy sygnał ostrzegawczy, dlatego możliwie jak najszybciej należy odbyć konsultację stomatologiczną, na przykład u naszych dentystów w Krakowie.
Szybkie wdrożenie leczenia zawsze skutkuje skróceniem jego czasu i ograniczeniem jego rozległości (zazwyczaj ból zęba, zwłaszcza przy przyjmowaniu środków przeciwbólowych, może chwilowo wydawać się łagodniejszy, jednak zawsze jest to czasowe i złudne wyciszenie). Warto pamiętać także, że najlepszym sposobem na uniknięcie bólu jest profilaktyka – czy regularnie udajecie się na konsultację w stomatologa w Krakowie czy zwlekacie do momentu, aż pojawią się przykre dolegliwości?