Osteointegracja to wieloetapowy biologiczny, chemiczny i fizyczny proces integrujący, łączący trwale implant zębowy z kością pacjenta. Wyjaśniamy, od czego zależy jakość oraz szybkość osteointegracji, a także powodzenie procesu implantacji.
Jeżeli jesteście zainteresowani implantami, w Krakowie zapraszamy do naszej kliniki. Podczas wizyty konsultacyjnej sprawdzimy stan zębów i kości i ustalimy etapy działania.
Jakość i szybkość osteointegracji
Jakość i szybkość procesu osteointegracji zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:
- ilość i jakość kości w miejscu wprowadzania implantu;
- jakość pierwotnej stabilizacji implantu, uzależniona między innymi od techniki i poprawności wprowadzenia implantu;
- rodzaju materiału, z którego wykonany jest implant, także prawidłowość jego parametrów;
- poprawność obciążenia implantu koroną protetyczną.
Zabieg implantacji, czyli wprowadzenie implantu do kości żuchwy lub szczęki zawsze powoduje mniejszą lub większą – zależną od wielu czynników – traumatyzację (uszkodzenie) tkanki kostnej, która musi się zregenerować, czyli wygoić. Proces ten jest skomplikowany, przebiega w kilku etapach.
Osteointegracja – etapy w uproszczeniu:
- W miejscu wprowadzenia implantu na skutek urazu rozwija się ostra reakcja zapalna, powodująca między innymi wysięk, dochodzi do uszkodzenia mikronaczyń krwionośnych, na skutek czego po krótkim czasie pojawia się skrzeplina.
- Powoduje to reakcję uwolnienia czynników decydujących o procesie gojenia. Są to: czynniki wzrostu, cytokiny, leukotrieny, prostaglandyny, histamina, białka układu krzepnięcia. Cała ta kaskada procesu gojenia zmierza w kierunku stymulowania i przekształcania komórek niezróżnicowanych w komórki kościotwórcze – osteoblasty.
- Kolejna skomplikowana kaskada reakcji chemiczno-fizycznych i biologicznych zmierza do tworzenia się delikatnego fibrynowego rusztowania. Czynniki wzrostu stymulują procesy angiogenezy, czyli tworzenia się sieci naczyń krwionośnych i zwiększenie napływu osteoblastów.
- Różnicujące się komórki kościotwórcze tworzą macierz kostną czyli osteoid.
- Dochodzi do przebudowy kośćca, który wzmacnia się i zaczyna w znacznie większym stopniu przylegać do wprowadzonego implantu.
Postępujący proces osteointegracji powoduje coraz większą stabilizację implantu w kości. Po upływie około ośmiu tygodni osiąga około 75% wymaganej siły zakotwiczenia.
Implanty Kraków – w procesie osteointegracji dużą rolę odgrywają umiejętności i doświadczenie stomatologa. Zapraszamy do naszej kliniki, dajemy dożywotnią gwarancję na implanty.
Implanty – powodzenie osteointegracji
Różne czynniki mogą zaburzyć proces osteointegracji, np. ubytki w płaszczyźnie pionowej i poziomej zęba, niska gęstość kości, zła technika wprowadzenia implantu (przegrzanie kości). W takich przypadkach proces osteointegracji można wspomóc poprzez zastosowanie materiałów kościotwórczych i kościozastępczych.
Aby móc prawidłowo i bezpiecznie obciążyć implant docelową odbudowa protetyczną, nie wystarczy częściowa stabilizacja, konieczne jest pełne wgojenie, pełna osteointegracja. Okres ten w przypadku żuchwy wynosi około 4-6 miesięcy, a w przypadku szczęki około 6 miesięcy.
Przedwczesne obciążenie implantu może spowodować jego dezintegrację, konsekwencją której najczęściej jest utrata implantu i wynikające z tego komplikacje.
Powodzenie zabiegu implantacji zależy także od dobrej współpracy pacjenta z lekarzem implantologiem, ścisłego przestrzegania przez pacjenta zaleceń pooperacyjnych i harmonogramu wizyt kontrolnych. Może zależeć także od współistniejących ogólnoustrojowych chorób i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Więcej informacji o implantacji i osteointegracji znajduje się na naszej stronie: Implanty zębów.
Zapraszamy do naszej kliniki, mamy doświadczenie w wszczepianiu implantów. W Krakowie czekają na Państwa nasi specjaliści.