Dla zrozumienia omawianego tematu konieczne jest przypomnienie pojęcia „martwy ząb”. Martwy ząb to ząb pozbawiony żywej miazgi. Przyczyną jej obumarcia są patologiczne procesy, takie jak głębokie zmiany próchnicze lub uraz zęba. Martwy ząb to także ząb po przebytym leczeniu kanałowym.
Żywy ząb – jak każda żywa tkanka – wymaga odżywienia. Odpowiedzialna za to jest miazga – część zęba bogato unaczyniona, unerwiona, zawierająca różnego rodzaju komórki. Wypełnia ona komorę zęba i kanały korzeniowe. Oprócz funkcji odżywczej, odpowiada także za przewodzenie bodźców bólowych.
Jednym z niepożądanych następstw obumarcia zęba są zmiany jego naturalnej barwy.
Leczenie kanałowe a zmiana barwy zęba
Leczenie kanałowe zęba (w uproszczeniu) polega na oczyszczeniu i późniejszym wypełnieniu kanałów korzeniowych. Z komory zęba i kanałów korzeniowych usuwa się zmienioną zapalnie miazgę. Zabieg ten jest rodzajem urazu mechanicznego, powodującego krwawienie miazgi. Nawet najmniejsza niedokładność na etapie oczyszczania, skutkuje przeniknięciem do kanalików zębinowych resztek krwi, martwych tkanek i preparatów do płukania kanałów. W wyniku toczących się w zębie procesów biochemicznych dochodzi do zmiany barwy zakrzepłych resztek krwi, tkanek i substancji do płukania.
Zmianę zabarwienia zęba powodują także starej generacji komponenty preparatów do wypełniania kanałów korzeniowych. Stosowany obecnie przez większą część stomatologów preparat (gutaperka w połączeniu z materiałem na bazie żywicy syntetycznej) nie zmienia barwy zęba. Pozostaje więc problem jakości oczyszczenia komory i kanałów korzeniowych.
Zabieg wybielania zębów z przebarwieniami, ze zmienioną naturalną barwą po leczeniu kanałowym musi zawsze poprzedzić diagnostyka radiologiczna! Na jej podstawie lekarz stomatolog ocenia skuteczność i skutki wypełnienia kanałów korzeniowych. Wybielaniu podlega jedynie część koronowa zęba.
Dentysta Kraków – zapraszamy na wizytę konsultacyjną, podczas której sprawdzimy stan zębów i wybierzemy najlepszą metodą jego leczenia oraz poprawy wyglądu zęba – np. licówki.
Wybielanie zębów po leczeniu kanałowym
Zabieg rozpoczyna się od usunięcia wypełnienia (plomby), osłaniającego kanały korzeniowe.
Jeśli oczyszczenie kanałów nie zostało wykonane precyzyjnie lub do ich wypełnienia użyto materiałów starej generacji, to konieczne jest przeprowadzenie zabiegu reendo, czyli usunięcie wypełnienia i ponowne przeprowadzenie pełnej procedury leczenia kanałowego.
Jedyne skuteczne wybielanie martwego zęba wymaga ingerencji w jego struktury wewnętrzne.
W odstępach najczęściej cotygodniowych lekarz stomatolog wymienia wprowadzony uprzednio do komory zęba materiał wybielający. Zabieg ten powtarzany jest do momentu, kiedy ząb osiągnie pożądaną, jednolitą barwę, czyli przez okres od 2 tygodni do 3 miesięcy. Jednak nie dłużej, ze względu na możliwe niebezpieczne powikłanie w postaci resorpcji korzenia, często kwalifikujące ząb do ekstrakcji.
Po każdorazowym umieszczeniu preparatu wybielającego wewnątrz komory, jest ona zabezpieczana tymczasowym opatrunkiem – wypełnieniem.
Końcowym etapem wybielania zębów jest założenie do zęba na okres 2 tygodni materiału neutralizującego preparat wybielający. Zapobiega to wyżej opisanemu procesowi resorpcji korzenia.
Standardy postępowania po zabiegu wybielania zęba martwego wymagają przeprowadzania okresowej (co około 6 miesięcy) kontroli radiologicznej przez okres 7 lat.
Należy pamiętać, że zabieg wybielania martwego zęba może okazać się nieskuteczny. Ponadto każda ingerencja w struktury wewnętrzne zęba osłabia go i w konsekwencji może doprowadzić do złamania korony. Leczenie to, jak już wspomnieliśmy, wymaga wielu wizyt i późniejszej diagnostyki radiologicznej przez długi czas. Decyzję o wybielaniu nasz dentysta Krakowie podejmuje po dokładnej diagnostyce.
Licówki i korony a martwy ząb
Bardziej trwałe efekty leczenia przebarwień martwych zębów dają inne metody, stosowane w ramach protetyki stomatologicznej. Są to licówki i korony. Rozwiązania te definitywnie likwidują problem przebarwień, a dodatkowo wzmacniają koronową część zęba. O obu tych metodach leczenia piszemy w innych artykułach na naszym blogu, np.:
Chcesz wyleczyć zęby lub/i poprawić ich wygląd? Umów się na wizytę konsultacyjną u naszego dentysty w Krakowie. Po diagnostyce wybierzemy najlepsze rozwiązanie zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym (np. korony lub licówki).