Leczenie kanałowe na jednej wizycie
Wśród pacjentów wciąż istnieje przekonanie, że leczenie kanałowe to długie i bolesne zabiegi, wymagające wielu wizyt. Współczesna stomatologia jednoznacznie obala ten mit. W poniższym wpisie wyjaśniamy, leczenie kanałowe na czym polega, czy leczenie kanałowe boli i ile trwa?
Leczenie kanałowe – na czym polega?
Leczenie kanałowe to podstawowy zabieg endodontyczny. Endodoncja natomiast to dział stomatologii, zajmujący się między innymi leczeniem chorób miazgi zęba.
Czy leczenie kanałowe boli?
W oparciu o najnowsze, nowoczesne technologie i zdobycze medycyny, endodoncja gwarantuje zupełnie inny standard leczenia, także kanałowego. Pozwala na przeprowadzenie go podczas jednej wizyty i co równie ważne – całkowicie bezboleśnie.
Ile trwa leczenie kanałowe?
Ile trwa leczenie kanałowe? O czasie trwania leczenia kanałowego decyduje stopień jego skomplikowania.
Współczesne leczenie endodontyczne pozwala skutecznie leczyć zęby, które do niedawna kwalifikowane były jedynie do ekstrakcji, a należy pamiętać, że ekstrakcja bez wdrożenia stosownego leczenia protetycznego zawsze skutkuje negatywnymi zmianami w uzębieniu. Problem dotyczył zwykle zębów z rozległymi zmianami okołowierzchołkowymi. Obecnie zaawansowane metody diagnostyczno-terapeutyczne dają możliwość skutecznego leczenia i gwarancję długoletnich efektów. Zapraszamy do naszego stomatologa w Krakowie.
Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?
Jeśli w wyniku stanów zapalnych, przebiegających w obrębie miazgi zęba i/lub w obrębie wierzchołków korzeni, nerw zęba ulegnie nieodwracalnemu uszkodzeniu, to konieczne będzie wdrożenie leczenia kanałowego. Jest ono zawsze poprzedzone wnikliwym badaniem klinicznym i diagnostyką obrazową (RTG, tomografia komputerowa).
Zaniechanie leczenia skutkuje silnymi dolegliwościami bólowymi, a także często poważnymi powikłaniami w postaci rozszerzenia się stanu zapalnego na sąsiednie tkanki miękkie i twarde.
Leczenie zębów – Przebieg zabiegu leczenia kanałowego
Warunkiem skutecznego przeprowadzenia zabiegu leczenia kanałowego jest wykonanie go pod mikroskopem.
Aby zabieg kanałowego leczenia zębów mógł przebiegać w komfortowych warunkach, musi zostać poprzedzony znieczuleniem. Bezbolesność można osiągnąć poprzez wykonanie znieczulenia miejscowego, najlepiej z użyciem specjalistycznego, sterowanego komputerowo zestawu The Wand. W razie konieczności zabieg taki można przeprowadzić w sedacji. Oba rodzaje znieczulenia są skuteczne. Nasz stomatolog w Krakowie dba o pełną bezbolesność podczas leczenia.
Podczas zabiegu lekarz musi bardzo dokładnie oczyścić z bakterii i pozostałości tkanek wszystkie kanały zębowe i co równie ważne – na całym ich przebiegu. Pozostawienie nawet najmniejszego nieoczyszczonego fragmentu kanału spowoduje ponowny rozwój stanu zapalnego. Super dokładność w opracowaniu kanałów to warunek powodzenia całego zabiegu.
Do oczyszczonych kanałów lekarz endodonta wprowadza biokompatybilny materiał – gutaperkę, odpowiednio wcześniej przygotowaną. Następnie kanały muszą zostać szczelnie wypełnione i musi się to odbyć w sterylnych warunkach. Sterylność lekarz osiąga dzięki specjalistycznemu zestawowi składającemu się z gumowej osłony (koferdamu), umieszczonej na klamrach.
Oprócz osiągnięcia sterylności pola operacyjnego, dodatkową korzyścią użycia koferdamu jest zabezpieczenie pacjenta przed przedostaniem się do jamy ustnej substancji używanych do opracowania kanałów zęba.
Stomatolog Kraków – nowoczesna stomatologia a kanałowe leczenie
Proces i efekty kanałowego leczenia zębów muszą być kontrolowane poprzez zastosowanie cyfrowej diagnostyki radiologicznej na miejscu w gabinecie. Takie sprawdzenie daje gwarancję dokładności oczyszczenia i wypełnienia kanałów zęba i pozwala ustrzec pacjenta przed powikłaniem w postaci infekcji wtórnej.
Można stwierdzić, że o powodzeniu leczenia kanałowego zadecydują takie czynniki, jak:
- doświadczenie i specjalistyczna wiedza lekarza,
- wyposażenie gabinetu w nowoczesny sprzęt (mikroskop, radiologia cyfrowa),
- stosowanie najnowszych standardów leczenia (sterylność pola operacyjnego, specjalistyczne narzędzia i materiały).
Leczenie kanałowe na jednej wizycie posiada również walor ekonomiczny – to ogromna oszczędność czasu.
Konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego najczęściej jest skutkiem odwlekania leczenia próchnicy zębów, której następstwem jest infekcja głębiej położonych tkanek, a w końcowym efekcie obumarcie miazgi. Warto zatem okresowo kontrolować stan uzębienia i leczyć próchnicę zębów na jej wczesnym etapie. Zapraszamy na wizytę kontrolną do stomatologa w Krakowie.