Chirurgiczne usuwanie zęba – jak wygląda zabieg?

zabieg chirurgia

Nawet jeśli właściwie dbamy o nasze zęby, pamiętamy o regularnych wizytach u stomatologa, może zdarzyć się sytuacja, gdy trzeba będzie dany ząb usunąć. Nie we wszystkich przypadkach możliwa jest tradycyjna ekstrakcja. Wtedy konieczne będzie chirurgiczne usuwanie zęba. Jak wygląda taki zabieg?

Przygotowanie do zabiegu

Zanim chirurg stomatolog zdecyduje się na chirurgiczne usuwanie zęba, przeprowadzi szczegółowe badanie. Wykona również zdjęcie lub zdjęcia RTG – punktowe, panoramiczne lub cefalometryczne. Może zlecić również tomografię. Jest to konieczne z dwóch powodów.
Upewnimy się, że nie ma możliwości leczenia zęba i konieczna jest ekstrakcja, a dzięki zdjęciom lekarz będzie wiedział, jak przygotować się do zabiegu oraz gdzie naciąć dziąsło. Często interwencja chirurgiczna konieczna jest w przypadku, gdy trzeba usunąć pozostałe w zębodole kawałki zębów. Gdy lekarz zbierze komplet danych, umawia nas na wizytę.

Znieczulenie miejscowe lub ogólne

Zabieg chirurgicznego usuwania zęba jest zabiegiem skomplikowanym, który wymaga od stomatologa wiedzy i doświadczenia. Jednak dla pacjenta jest on prosty i obecnie bezbolesny. Jeśli decydujemy się na znieczulenie miejscowe, to nie musimy jakoś szczególnie przygotowywać się do zabiegu. Inaczej jest w przypadku, gdy wybierzemy tzw. narkozę, o czym więcej przeczytasz w zakładce znieczulenie ogólne.
Ponieważ po zabiegu nie będziemy mogli przez jakiś czas jeść, warto tego dnia spożyć pożywny posiłek, ale nie przed samym zabiegiem. W dniu ekstrakcji zęba i kilka dni po zabiegu nie należy planować żadnych wysiłkowych zajęć.

Chirurgiczne usuwanie zęba

Kiedy znieczulenie zacznie działać, chirurg stomatolog lub chirurg szczękowy przystępuje do chirurgicznego usunięcia zęba. Na początku musi naciąć dziąsło, odsłonić ząb i oddzielić go od otaczających go tkanek i kości. Można to wykonać za pomocą urządzenia piezosurgery do bezkrwawego cięcia tkanek miękkich. Wtedy rana po zabiegu szybciej się goi.
Kolejnym krokiem jest usunięcie zęba z zębodołu za pomocą narzędzi i dźwigni. Procedura chirurgiczna czasem kończy się wykonaniem kontrolnego zdjęcia RTG, między innymi po to, żeby upewnić się, że wszystkie fragmenty zęba zostały usunięte. Lekarz na koniec oczyszcza ranę, zakłada szwy i tym samym część chirurgiczna zabiegu się kończy.

Postępowanie po zabiegu usunięcia zęba

Dla powodzenia procedury, ważne jest postępowanie pacjenta po zabiegu. Przez godzinę do dwóch po zabiegu nie powinien on jeść i pić, a przez dobę po zabiegu spożywane posiłki i napoje powinny być letnie. Zakazane jest też płukanie zębów i palenie papierosów. Pacjent po kilku dniach przychodzi na kontrolę i zdjęcie szwów. Jeśli chirurgiczne usunięcie zęba jest częścią innego leczenia, na przykład przygotowaniem do wszczepienia implantu, procedura ta może się inaczej zakończyć.
Warto dodać, że w niektórych przypadkach chirurgicznego usunięcia zęba, konieczne będzie uzupełnienie kości. Dzieje się tak na przykład w przypadku zębów zatrzymanych. Nasz gabinet specjalizuje się w sterowanej regeneracji kości, o czym można poczytać w zakładce chirurgia stomatologiczna.