Chirurgia stomatologiczna, przy obecnym stanie wiedzy, to wysoka jakość, bezbolesność i bezpieczeństwo zabiegów przeprowadzanych w jamie ustnej pacjenta, takich jak chirurgiczne usuwanie ósemek lub innych zębów. Chirurg stomatolog ma w gabinecie stomatologicznym do dyspozycji najnowsze technologie, systemy i urządzenia gwarantujące pacjentowi wysoką skuteczność leczenia i całkowicie bezbolesny przebieg zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba.
Kiedy podjąć decyzję o ekstrakcji zęba?
Zabieg usunięcia zęba, czyli inaczej mówiąc ekstrakcję zęba każdy lekarz stomatolog powinien traktować jako ostateczność. Decyzję o wyrwaniu zęba dentysta podjąć powinien dopiero mając pewność, że zachowawcze leczenie zęba nie będzie skuteczne.
O konieczności usunięcia zęba, oprócz badania stomatologicznego, decyduje również diagnostyka radiologiczna. Należy ją wykonać w celu uzyskania diagnozy oraz niezbędnej wiedzy na temat, na przykład, ilości korzeni, ułożenia zęba czy też ewentualnych anomalii anatomicznych. Oceniając stan zęba w tak dokładny sposób dentysta może zaplanować zabieg usuwania zęba, ograniczyć ryzyko powikłania ekstrakcji zęba i wybrać skuteczny rodzaj znieczulenia.
Dentysta Kraków – zapraszamy do naszej kliniki. Podczas wizyty konsultacyjnej rozpoczniemy proces diagnostyki i wybierzemy najlepsze rozwiązanie. O metodzie usunięcia zęba należy oczywiście szczegółowo poinformować pacjenta – także po to, by mógł on odpowiednio przygotować się wcześniej do przeprowadzenia zabiegu. Po ingerencji chirurgicznej, przez kilka godzin, mogą występować takie objawy, jak trudności z mówieniem czy ogólnie złe samopoczucie – z doświadczenia wiemy, że pacjenci na dzień zabiegu usunięcia zęba często biorą urlop, by móc w spokoju dojść do siebie.
Ekstrakcja zęba – narzędzia tradycyjne czy sprzęt zaawansowany technologicznie?
Zwykłe usunięcie zęba wykonuje się przy użyciu tradycyjnych, stomatologicznych narzędzi chirurgicznych. W trakcie typowego zabiegu ekstrakcji zęba pacjent nie musi oczywiście obawiać się bólu – skuteczne środki znieczulające i niemal bezbolesne metody ich podawania zapewniają wysoki komfort i poczucie bezpieczeństwa.
W przypadku zębów trudniejszych, które wymagają specjalistycznej, chirurgicznej wiedzy, doświadczenia i użycia nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie sprzętu zachodzi konieczność zaplanowania chirurgicznej ekstrakcji zęba.
Wykorzystywany w trakcie chirurgicznego zabiegu usunięcia zęba specjalistyczny sprzęt daje gwarancję minimalnej traumatyzacji tkanek i wyklucza możliwość groźnego przegrzania podłoża kostnego podczas preparacji. Zapewnia też ochronę dla tkanek miękkich, naczyń krwionośnych i włókien nerwowych. Najnowszej generacji sprzęt spełniający te wymagania to urządzenie piezoelektryczne o nazwie Mectron Piezosurgery. Dentysta Kraków – szczegóły dotyczące tego urządzenia znajdziecie Państwo w zakładce: Sprzęt.
Wskazania do usunięcia zęba w ramach chirurgii stomatologicznej
Stomatolog specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej może zaplanować leczenie chirurgiczne zębów w kilku przypadkach, zależnych w przeważającej mierze od przyczyny podjęcia decyzji dotyczącej operacyjnego usunięcia zęba.
Tym samym wymienić można wskazania ortodontyczne do postępowania chirurgicznego takie, jak:
- konieczność usunięcia zęba mądrości (tak zwanej ósemki) powodującego stłoczenie zębów w łuku, rosnącego krzywo lub powodującego nawracające stany zapalne (problematyczny dostęp do trzecich trzonowców znacznie utrudnia dbanie o ich higienę, stąd często szybko ulegają one próchnicy, co wpływać może w dalszej kolejności na decyzję o chirurgicznym usunięciu ósemki),
- niepoprawnie lub całkowicie niewyrżnięte zęby, co kończy się inaczej mówiąc ekstrakcją zębów zatrzymanych,
- hemisekcja – usunięcie korzenia zęba wraz z częścią korony,
- resekcja wierzchołków korzeni zęba,
- usunięcie zęba mlecznego, jeśli stanowi przeszkodę dalszym leczeniu ortodontycznym,
- radektomia – usunięcie jednego z korzeni zęba.
Do chirurgicznego zabiegu usunięcia zęba może dojść również w związku z koniecznością przeprowadzenia leczenia protetycznego. W tym przypadku ekstrakcji zębów podlega uzębienie ustawione poza łukiem, nie dające się skorygować innymi metodami.
O tym, jak wygląda chirurgiczne usuwanie zębów mądrości czy też zabieg chirurgicznej ekstrakcji innego rodzaju (na przykład w przypadku zębów zatrzymanych) więcej przeczytać można w zakładce: Chirurgia stomatologiczna.
Jak wygląda usuwanie zębów metodami chirurgicznymi?
Ekstrakcja chirurgiczna jest procedurą operacyjną, stąd usunięcie zęba przeprowadzone musi być przez chirurga stomatologa. Uproszczony schemat postępowania w chirurgicznym usunięciu zęba przedstawia się zazwyczaj według poniższego schematu.
- Konsultacja stomatologiczno-chirurgiczna połączona z wykonaniem diagnostyki radiologicznej – w celu uzyskania możliwie dokładnej diagnozy danego przypadku.
- Podczas tej samej wizyty konsultacyjnej pacjentowi są udzielane informacje dotyczące planu zabiegu i wyboru rodzaju znieczulenia. Dokonuje go lekarz wspólnie z pacjentem, by zapewnić bezbolesne usunięcie zęba.
- Wykonanie zabiegu usunięcia chirurgicznego zęba bezpośrednio po konsultacji lub uzgodnienie terminu zabiegu.
- Znieczulenie miejscowe systemem The Wand, gwarantującym bezbolesną aplikację środka znieczulającego i utrzymanie efektu bezbolesności podczas zabiegu lub wykonanie przez lekarza anestezjologa sedacji (temat usunięcia zęba w znieczuleniu anestezjologicznym zawsze jest omawiany indywidualnie).
- Chirurg stomatolog, w sterylnych warunkach, przeprowadza ekstrakcję przy użyciu urządzenia do piezosurgery lub innych narzędzi i systemów.
- Po usunięciu zęba chirurg, jeśli zachodzi taka konieczność, zakłada szwy (po usunięciu zęba rana może być dość rozległa, zatem konieczne jest ograniczenie jej obszaru i zabezpieczenie przed dostawaniem się do niej zanieczyszczeń).
- Po przeprowadzeniu usunięcia zęba pacjenta informuje się o konieczności stosowania się do zaleceń pooperacyjnych. Zazwyczaj konieczne jest stosowanie zimnych okładów (z zewnątrz) i farmakoterapii, w postaci antybiotyków i środków przeciwbólowych. Pacjent otrzymuje ponadto szczegółowe wytyczne związane z tym, jak po zabiegu powinna wyglądać prawidłowa i bezpieczna dla rany pooperacyjnej higiena jamy ustnej.
Czy zabieg usunięcia zęba przez chirurga jest bolesny?
Ekstrakcja zęba mądrości czy zęba zatrzymanego jest dla większości pacjentów sporym powodem do obaw. Usunięcie zęba stałego, bez względu na to, czy to zwykła ekstrakcja zęba, czy tez zabieg operacyjny przeprowadzany przez chirurga wzbudza przede wszystkim lęk przed bólem – zarówno podczas znieczulenia, w trakcie operacji, jak i po operacji.
Zapewniamy Państwa, że w naszej klinice obawy o wystąpienie bólu na którymkolwiek z etapów zabiegu są bezpodstawne. Osiągamy ten efekt dzięki wiedzy i doświadczeniu chirurga stomatologa i jego współpracy z anestezjologiem, a także dzięki stosowaniu najnowszych systemów do znieczulenia miejscowego i skutecznej farmakoterapii po zabiegu.
Ze swojej strony zachęcamy także do zadbania o własny komfort już w momencie zaplanowania leczenia. Na wizytę związaną z zabiegiem usunięcia zęba warto zgłosić się możliwie wypoczętym i najedzonym (ale nie przejedzonym).
Zapraszamy na wizytę konsultacyjną u naszego dentysty w Krakowie.