Stomatologia estetyczna

Czym jest stomatologia estetyczna

Stomatologia estetycznaStomatologia estetyczna to jeden z działów estetologii medycznej. Głównym celem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu uzębienia i tym samym poprawa atrakcyjności fizycznej pacjenta.

Współczesna stomatologia nie zajmuje się wyłącznie zapobieganiem oraz leczeniem chorób w obrębie zębów, przyzębia i jamy ustnej, ale jej celem jest także poprawa estetyki uśmiechu. W związku z tym, niektórych lekarzy stomatologów określa się mianem “stomatologów estetycznych” i “chirurgów estetycznych”.

Zakres usług stomatologii estetycznej

Usługi stomatologii estetycznej umożliwiają korektę wszelkich niedoskonałości w wyglądzie uzębienia. W naszej klinice wykonujemy następujące zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej:

  • korektę kształtu oraz koloru zębów poprzez zastosowanie koron, licówek i materiałów kompozytowych,
  • wybielanie zębów lampą Beyond Polus,
  • poprawę kształtu oraz linii dziąseł,
  • lifting stomatologiczny,
  • leczenie implantoprotetyczne,
  • higienizację (scalling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzację),
  • ortodoncję.

Stomatologia estetyczna a kolor i kształt zębów

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej umożliwiają uzyskanie pięknej bieli zębów bez względu na wyjściowy kolor uzębienia.
Jeśli na zębach pojawiły się przebarwienia spowodowane trybem życia (spożywanie niektórych pokarmów, kawy, wina czy palenie papierosów), to zęby można wybielić specjalistyczną lampą Beyond Polus. Pomocne są również zabiegi higienizacyjne, czyli scalling, piaskowanie i polerowanie. Dzięki nim usuwany jest osad i kamień nazębny.

Jeśli na zębach obecne są trwałe przebarwienia, to można zastosować licówki lub korony pełnoceramiczne. Te rozwiązania stosuje się też wtedy, gdy ząb jest martwy albo zęby naturalnie posiadają żółtawe zabarwienie, co spowodowane jest odcieniem zębiny.

Kształt zębów korygujemy w naszej klinice za pomocą licówek, koron pełnoceramicznych lub aparatów ortodontycznych. Wybór rozwiązania jest bardzo indywidualny i dostosowany do stanu uzębienia pacjenta.

Stomatologia estetyczna - licówki na zęby Stomatologia estetyczna - korona na zębie Stomatologia estetyczna - most protetyczny

Stomatologia estetyczna a poprawa kształtu twarzy

Stan uzębienia posiada bardzo duży wpływ na to, jak wygląda kształt twarzy. Co ważne – wraz z wiekiem podściółka tłuszczowa zmniejsza swoją objętość, więc jeśli doszło do zaniku kości w obrębie szczęki, to skóra w tych miejscach może się zapadać i tym samym bardzo postarzać twarz.

Odbudowa uzębienia oraz struktur kostnych stwarza podparcie dla tkanek miękkich i pozwala wymodelować oraz odmłodzić twarz bez zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Zabieg ten nazywa się liftingiem stomatologicznym i wymaga od lekarza dużego doświadczenia. Nasza klinika jako jedna z niewielu w Krakowie oferuje lifting stomatologiczny.

Modelowanie twarzy odbywa się również poprzez leczenie ortodontyczne. Czasem stanowi ono wstępny etap do kolejnych zabiegów stomatologii estetycznej, a niekiedy poprawa zgryzu wystarcza, by osiągnąć zadowalające efekty w zakresie korekty kształtu twarzy.

Stomatologia estetyczna a ubytki w uzębieniu

Braki w uzębieniu nie są problemem jedynie estetycznym. Mogą prowadzić m.in. do wielu chorób, zwłaszcza układu pokarmowego, bólów głowy, wad zgryzu. W naszej klinice bardzo dużą rolę przywiązujemy zarówno do tego, by przywrócić funkcjonalność układowi stomatologicznemu, ale też zapewnić najwyższą estetykę uśmiechu.

Do uzupełniania braków w uzębieniu stosujemy przede wszystkim implanty protetyczne, na których osadzamy korony pełnoceramiczne na bazie cyrkonu albo ceramiczne na podbudowie ze złota lub tytanu. Tego typu korony najlepiej imitują naturalne zęby.