Wybielanie nakładkowe czy lampą – którą metodę wybrać?

wybielanie zębów lampa

W ofercie gabinetów stomatologicznych bardzo często znajdziemy zabiegi wybielania zębów różnymi sposobami. Ich opisy niewprawionym pacjentom zazwyczaj nic nie mówią: Beyond, nadtlenek wodoru, skala Vita. Jednak najczęstsze metody rozjaśniania zębów w gabinetach są dwie. To wybielanie zębów nakładkowe i wybielanie zębów lampą lub laserem. Podpowiadamy, którą metodę wybrać.

Którą metodę wybielania zębów wybrać?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać wady i zalety obu metod. Wcześniej jednak musimy się dowiedzieć, na czym te zabiegi polegają i czym się różnią. Wybielanie zębów nakładkowe tylko częściowo przeprowadzane jest w gabinecie stomatologicznym. W nim dopasowuje się precyzyjnie nakładkę, która wykonana jest na podstawie odcisku zębów. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu możemy bardzo dokładnie nałożyć preparat wybielający na nakładkę i powierzchnię zębów bez ryzyka uszkodzenia dziąseł, co się zdarza w przypadku nakładek zakupionych w aptekach czy sklepach kosmetycznych.
Nakładkę nosi się przez kilka godzin w dzień lub zakłada na noc, a procedurę powtarza się przez dwa-cztery tygodnie. Musimy się liczyć z nadwrażliwością zębów przez jakiś czas po zabiegu, ale możemy uzyskać rozjaśnienie zębów nawet do 6 tonów. Wybielanie zębów nakładkowe jest przeznaczone dla pacjentów z wyleczonymi zębami.
Wybielanie zębów lampą zajmuje około godziny, w czasie której lekarz trzykrotnie nakłada i naświetla żel wybielający. Dziąsła zabezpieczane są ochronnym preparatem i gumową osłonką. Na powierzchnię zębów nakłada się aktywator i następnie naświetla lampą. Zabieg jest bezbolesny.
Warto zwrócić uwagę na to, czy gabinet dentystyczny stosuje urządzenia, które nie wytwarzają szkodliwego promieniowania UV. Najlepszy obecnie na rynku jest amerykański system Beyond, który wydziela światło niebieskie – LightBridge – filtrowane przez 30 warstw filtrów i 12 000 światłowodów i tym samym eliminuje szkodliwe promieniowanie. Za pomocą światła możemy wybielić zęby nawet o 10 tonów. Wybielanie zębów lampą może być zastosowane u pacjentów z ubytkami, po ich zabezpieczeniu.

Plusy i minusy obu metod

Metoda nakładkowa przegrywa z lampą w kwestii czasu, który trzeba poświęcić, aby doprowadzić do pożądanego efektu. Angażuje również pacjenta w dużo większym stopniu niż druga metoda i wymaga sporej samodyscypliny. Co więcej – zastosowana substancja wybielająca ma niższe stężenie, więc musi dłużej pozostawać na zębach, co często prowadzi do ich silnej nadwrażliwości. Również w przypadku metody nakładkowej często dochodzi do podrażnień dziąsła. Nie jest ono tak dobrze zabezpieczone, jak przy wybielaniu zębów lampą.
Jeśli któryś ząb, na przykład po leczeniu, przybrał ciemniejszą barwę i nie udało się go wybielić w tym samym stopniu co pozostałe, za pomocą lampy możemy zabieg powtórzyć punktowo, o ile nie wymaga on wymiany wypełniania. Metoda ta jest również skuteczniejsza w przypadku zębów przebarwionych po lekach. Niebieskie światło lampy ma dodatkowo działanie bakteriobójcze.
Plusem nakładkowej metody wybielania zębów jest na pewno niższa cena. Jednak żaden inny zabieg nie przynosi szybszych rezultatów niż wybielanie zębów lampą.

Trwałość efektów wybielania

W obu przypadkach efekt utrzyma się do dwóch lat, o ile pacjent będzie przestrzegał zaleceń lekarskich. Niezależnie od wybranej metody, wybielane zęby po pewnym czasie ściemnieją. Jest to zupełnie naturalne i spowodowane spożywanymi pokarmami i napojami, które barwią oraz zmianami, które zachodzą w organizmie. Chcąc podtrzymać efekt wybielania, należy stosować zalecone przez stomatologa pasty do zębów i tzw. “białą dietę”, nie zapominać o higienizacji zębów oraz regularnych wizytach stomatologicznych.