
Sprawdzona stara prawda medyczna mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stosując się do tej doktryny, postaramy się przekazać Państwu potrzebną wiedzę do wczesnego zdiagnozowania próchnicy.
W stomatologii, jak w każdej innej dziedzinie medycyny, doświadczenie i dogłębna wiedza pozwolą tylko fachowcowi – stomatologowi z dużą pewnością ocenić wczesne zmiany. Bardzo rzadko sami przeprowadzamy dokładną ocenę stanu zębów. W takiej sytuacji uważamy, że korzystniej będzie taką ocenę zlecić lekarzowi stomatologowi. Dla tych z Państwa, którzy podejmą się sami takiej oceny, podajemy podstawowe informacje o próchnicy zębów co pomoże odpowiedzieć na pytanie – Jak rozpoznać próchnicę?
Pierwsze objawy próchnicy
Pierwszymi objawami próchnicy są charakterystyczne białe przebarwienia, tzw. plamki próchnicowe. Można je niestety pomylić z nieszkodliwymi odwapnieniami, które pogarszają jedynie estetykę zębów. Plamek próchnicowych głównie należy szukać na przestrzeniach międzyzębowych i w pobliżu dziąseł, czyli w miejscach gdzie zwykle zalega płytka nazębna, będąca pożywką dla bakterii próchnicowych. Już na tym etapie polecamy wizytę u stomatologa, ponieważ nie zawsze amator diagnosta potrafi ocenić właściwie rodzaj zmiany.
Na tym etapie rozwój próchnicy można zahamować stosując odpowiednią dietę bogatą w wapń, a ubogą w węglowodany (zwłaszcza nie spożywać ich po godz. 16.00 ), także stosując prawidłowe nawyki higienizacyjne: używać dobrej jakości preparatów (szczotka, pasta, nić dentystyczna, płyn do płukania jamy ustnej).
Stomatolog Kraków – zapraszamy na wizytę kontrolną: Dentysta Kraków
Próchnica – kolejne etapy rozwoju
Kolejnym etapem rozwoju choroby jest zmiana zabarwienia plamek próchnicowych na ciemne. Próchnica kolejno atakuje: szkliwo, zębinę, pojawiają się pierwsze dolegliwości próchnicowe. To absolutnie powinno skłonić Pacjenta do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jest to etap choroby, na którym można jeszcze całkowicie zapanować nad jej ekspansją, usuwając zajętą procesem próchniczym tkankę i uzupełniając ją materiałem kompozytowym.
Kolejny etap rozwoju próchnicy to stan zapalny miazgi, powodujący bardzo silne dolegliwości bólowe. Wymaga leczenia kanałowego i zagraża utratą zęba.
Musicie Państwo wiedzieć, że próchnica zębów to nie tylko proces ograniczony do jamy ustnej, to także choroba ogólnoustrojowa. Dotyka przede wszystkim układu kostno-stawowego i układu sercowo-naczyniowego, potęguje rozwój chorób odogniskowych.
Jak rozpoznać próchnicę? Najlepiej zostawić to stomatologom
Najważniejszymi elementami profilaktyki próchnicy zębów są prawidłowe nawyki higienizacyjne jamy ustnej i wizyty kontrolne u stomatologa – zapraszamy do naszego stomatologa w Krakowie.
O wszystkich najważniejszych aspektach zabiegów higienizacyjnych piszemy na naszej stronie i blogu. Wszystkich Państwa zapraszamy do naszej kliniki na wizytę pozwalającą na ocenę stanu uzębienia. Nasz stomatolog w Krakowie sprawdzi stan zębów, szybko rozpozna zmiany próchnicowe w pierwszym etapie choroby, a dzięki temu leczenie będzie znacznie szybsze i łatwiejsze.