Jednym ze sposobów zapewnienia sobie idealnego uśmiechu jest założenie licówek, czyli niezwykle cienkich płytek, mocowanych na zewnętrznej stronie zębów. Obecnie w gabinetach stomatologicznych dostępnych jest kilka rodzajów licówek. Różnią się one posiadanymi właściwościami. Poznajmy bliżej licówki porcelanowe, kompozytowe oraz akrylowe.
Licówki akrylowe
To rozwiązanie tymczasowe. Zastępują licówkę właściwą. Masa akrylowa wykorzystywana do wykonania licówki może składać się z akrylu:
- utwardzalnego przez gotowanie;
- samopolimeryzującego, który utwardzany jest światłem.
Licówki akrylowe wytrzymują jedynie do dwóch lat. Uważane są więc za nietrwałe. Nie kosztują wiele, ale w zamian nie prezentują się tak dobrze jak pozostałe rodzaje licówek. Są zdecydowanie grubsze, a także cięższe od licówek porcelanowych oraz kompozytowych.
Licówki kompozytowe
Powstają z kilku materiałów, które różnią się właściwościami. Zadaniem jednego z nich jest zawsze zapewnienie wyjątkowej trwałości, a także twardości, przez co licówki kompozytowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Minusem licówek kompozytowych jest ich jednolity kolor, który przekłada się na mało naturalny wygląd. Po dłuższym czasie użytkowania może on również delikatnie się przebarwiać, nabierając żółtego zabarwienia.
Licówki porcelanowe
Cieszą się obecnie największą popularnością. Są nie tylko trwałe, ale i niezwykle elastyczne, co ułatwia ich skuteczne połączenie z zębami pacjentów. Odporne na uszkodzenia mechaniczne mogą przetrwać wiele lat.
Masa porcelanowa, która wykorzystywana jest do ich wykonania składa się z masy akrylowej, ceramicznej oraz innych domieszek o złożonym charakterze. Plusem licówek porcelanowych jest możliwość ich założenia na każdym zębie. Zdecydowanie najczęściej stawia się jednak na rozwiązanie polegające na ich umocowaniu wyłącznie na tych zębach, które widać wówczas, gdy mówimy oraz uśmiechamy się. Za zalety licówek porcelanowych uznaje się odporność na przebarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego. Nawet po wielu latach noszenia prezentują się wyjątkowo dobrze.
Czy zawsze można założyć licówki?
Licówki to doskonałe rozwiązanie, które pozwala cieszyć się pięknymi zębami, pozbawionymi przebarwień oraz mającymi odpowiednią długość i idealny kształt. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku mogą zostać założone.
Licówek nie zakłada się u osób, które zmagają się z chorobami dziąseł i przyzębia. Paradontoza jest więc jednym z najważniejszych przeciwwskazań. Na założenie licówek nie mogą też liczyć chorujący na bruksizm. Przeciwwskazaniami są również: niedostateczna ilość szkliwa czy przebyte leczenie kanałowe.
Czy licówki i korony są tym samym?
Wiele osób odwiedzających gabinety stomatologiczne myli licówki z koronami. Tymczasem są to zupełnie różne formy imitowania zębów. Licówki to – jak powiedzieliśmy na wstępie – cienkie płytki zakładane na zęby. Korony zaś określić można jako sztuczne zęby. Mocuje się je albo na implancie, albo na naturalnym korzeniu.