Bonding kompozytowy to nieinwazyjny lub małoinwazyjny zabieg pozwalający na wykonanie estetycznej odbudowy zębów, by w sposób szybki (lecz nie na długi czas) poprawić wygląd zębów. Odbudowa zęba kompozytem wymaga jedynie drobnych preparacji na powierzchni szkliwa zęba.
Kompozytowy bonding zębów polecany jest w przypadku konieczności odbudowy niewielkich uszkodzeń i przebarwień. Ta metoda odbudowy może skorygować zniekształcone lub ukruszone czy też odłamane korony zęba. Bonding zębów przebiega najczęściej bez konieczności podania znieczulenia.
Jak wygląda zabieg bondingu zębów?
Odbudowa zęba metodą bondingu przebiega w kilku etapach. Stomatolog musi wcześniej odpowiednio przygotować strukturę zębów. W tym celu dokonuje profesjonalnej higienizacji, a następnie oczyszcza powierzchnię zębów. Procedura odbudowy zęba wygląda dalej następująco:
- w trakcie zabiegu zęby zostają poddane wytrawieniu kwasem, a następnie dentysta przepłukuje preparowane zęby,
- na wypreparowaną w ten sposób powierzchnię zęba cienką warstwą nakłada się żywicę kompozytową w kolorze adekwatnym do koloru zębów pacjenta,
- warstwa na powierzchni zębów pacjenta zostaje naświetlona lampą polimeryzacyjną,
- jeżeli efekt zabiegu nie jest jeszcze zadowalający i ząb wymaga dalszej korekty, to lekarz wykonuje ją poprzez nałożenie kolejnej warstwy materiału kompozytowego w kolorze odpowiadającym barwie własnych zębów pacjenta.
Stomatolog Kraków – w naszym centrum wykonamy dla każdego pacjenta estetyczny bonding zębów za pomocą żywic kompozytowych bezpiecznych dla zdrowia, które nie wymagają wcześniejszego szlifowania zębów naturalnych. Jest to zatem procedura niemal nieinwazyjna.
Kiedy można wykonać bonding kompozytowy?
Kiedy można i warto wykonać bonding zębów? Profesjonalny zabieg odbudowy zębów tą metodą może do pewnego stopnia zastąpić inne techniki poprawy wyglądu uzębienia – tymczasowo bond można wykonać zamiast licówek porcelanowych lub zastąpić nim licówki kompozytowe czy korony. Efekt bondingu zębów utrzymuje się bowiem maksymalnie do około 4 – 5 lat. Bonding kompozytowy ma przy tym tę zaletę, że jest procedurą stosunkowo niedrogą, w porównaniu do uzupełnień porcelanowych.
Do wykonania odbudowy kompozytowej zachęcić można pacjentów, którzy chcą wyrównać strukturę powierzchni zębów, w tym dokonać korekty kształtu zębów. Wskazaniem do bondingu kompozytowego może być zatem:
- likwidacja diastemy,
- zamykanie szpar między zębami,
- maskowanie pęknięć i niedorozwoju szkliwa,
- potrzeba poprawy estetyki uzębienia w przypadku przebarwień zęba,
- zmiana kształtu zębów – na przykład w sytuacji, gdy jeden lub więcej zębów różni się pomiędzy sobą wysokością (jeden ząb jest krótszy lub zbyt wąski),
- potrzeba odbudowy kształtu zębów w przypadku pęknięć czy ukruszenia korony zęba.
Odpowiednio dostosowany odcień żywicy zapewnia natychmiastową zmianę koloru zęba, kompozytem można także dokonać odbudowy powierzchni zębów (nawet, gdy jest to ukruszony ząb) – bez intensywnego naruszania głębokiej tkanki zęba.
Odbudowa zęba kompozytem – przeciwwskazania do zabiegu
Bonding zębów cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów, jednak nie każdy może na tego rodzaju zabieg się zdecydować. Wśród przeciwwskazań do odbudowy zębów poprzez bonding należy wymienić:
- duże defekty zębów, wymagające znacznej ingerencji w naturalną strukturę zęba,
- martwe zęby (w przypadku zębów leczonych wcześniej kanałowo),
- mocno przebarwione zęby,
- niewyleczone zęby ze zmianami próchniczymi,
- choroby dziąseł i przyzębia,
- bruksizm,
- zbyt mała ilość szkliwa,
- nawyk obgryzania paznokci.
Decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu odbudowy kompozytowej (bondingu) podejmuje dentysta. W Krakowie czekają nasi specjaliści – zapraszamy na wizytę w celu sprawdzenia stanu zębów i wybrania najlepszego planu leczenia. W trakcie takiego przeglądu może zostać od razu dobrana najkorzystniejsza metoda odbudowy powierzchni czy kształtu zębów względem stanu uzębienia i jamy ustnej pacjenta.
Dentysta Kraków – zalety bondingu zębów i wady bondingu kompozytowego
Metoda odbudowy zębów za pomocą bondingu ma sporo zalet, wśród których można wspomnieć o takich, jak:
- małoinwazyjna lub nieinwazyjna metoda odbudowy w trakcie zabiegu – niewielka preparacja powierzchni zębów wykonywana na początkowym etapie procesu,
- zabieg wykonywany jest podczas jednej wizyty (na przykład w przypadku licówek porcelanowych zabieg wymaga podziału na kilka etapów),
- technicznie prosty do wykonania (ale tylko dla doświadczonego lekarza!),
- stosunkowo niski koszt (znacznie mniej kosztuje bonding zębów niż odbudowa innymi metodami protetycznymi, takimi jak mosty, licówki czy korony),
- odwracalność zabiegu (bez naruszania struktury zdrowych zębów naturalnych),
- może stanowić wstępną propozycję estetyczną przed wykonaniem licówek lub koron.
Z kolei za wady bondingu zębów metodą kompozytową uznaje się:
- trwałość efektu leczenia – efekty bondingu utrzymują się maksymalnie 4-5 lat,
- konieczność odbywania wizyt kontrolnych i przeprowadzania zabiegu higienizacji w odstępach sześciomiesięcznych,
- zabieg nie likwiduje dużych defektów zębów (brak możliwości znacznej zmiany kształtu korony zęba),
- wykonanie bondingu wymaga doświadczenia w zakresie zabiegów stomatologii estetycznej i precyzji ze strony lekarza stomatologa,
- materiał kompozytowy podatny jest na działanie czynników zewnętrznych,
- trwałość bondingu zależy od nawyków żywieniowych i składu śliny – spożywanie twardych pokarmów może uniemożliwiać zachowanie efektów kompozytowej odbudowy zębów,
- na efekt estetyczny bondingu wpływ mają napoje barwiące: herbata, kawa, wino (również niektóre pokarmy mogą wchodzić w interakcję z warstwą kompozytu, prowadząc do przebarwień).
Kompozytowy bonding zębów, naszym zdaniem, trudno określić jako pełnowartościową alternatywę dla licówek lub koron. W odróżnieniu od koron i licówek, bonding kompozytowy nie jest równie trwałym rozwiązaniem, należy go powtarzać i nie nadaje się do leczenia większych defektów zębów. Pomimo tego bonding zębów wykonywany przez doświadczonego stomatologa pozwala oczywiście na szybką poprawę estetyki uśmiechu i daje wielu pacjentom możliwość ponownego poczucia się pewnie z własnym uśmiechem.
Więcej informacji o metodach korekty estetyki zębów znajduje się na naszej stronie: Stomatologia estetyczna. Zapraszamy na wizytę u naszych dentystów w Krakowie – sprawdzą stan zębów i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.
Kompozytowy bonding zębów naszym zdaniem trudno określić jako pełnowartościową alternatywę dla licówek lub koron. W odróżnieniu od koron i licówek, bonding kompozytowy nie jest równie trwałym rozwiązaniem, należy go powtarzać i nie nadaje się do leczenia większych defektów zębów. Więcej informacji o metodach korekty estetyki zębów znajduje się na naszej stronie: Stomatologia estetyczna. Zapraszamy na wizytę u naszych dentystów w Krakowie – sprawdzą stan zębów i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.