Przy obecnym stanie wiedzy medycznej, również w zakresie stomatologii, Pacjent może liczyć na bezpieczne, bezbolesne i bezstresowe leczenie chirurgiczne. Dział chirurgii stomatologicznej w pełni korzysta z najnowszych technologii, urządzeń i systemów zapewniających Pacjentowi komfort i skuteczność leczenia. W poniższym artykule wyjaśniamy, co to jest ekstrakcja zęba, ile trwa wyrywanie zęba, czy usuwanie zęba boli, czy możliwe jest bezbolesne usuwanie zębów i jak wygląda nowoczesny zabieg ekstrakcji.
Co to jest ekstrakcja zęba?
Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu jednego bądź kilku zębów z zębodołu. Podczas tego zabiegu najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe.
Nowoczesne usuwanie zębów
Każdy lekarz stomatolog usunięcie zęba traktuje jako ostateczność. Jeżeli zęba nie można wyleczyć metodami zachowawczymi lub stanowi on patologię z punktu widzenia ortodontycznego, to w trosce również o zdrowie ogólne Pacjenta zapada decyzja o ekstrakcji.
Usunięcie zęba w części przypadków powinna poprzedzić diagnostyka radiologiczna, aby uchronić operatora przed problemami wynikających z anomalii anatomicznych i aby mógł on właściwie zaplanować zabieg.
W nieskomplikowanych przypadkach ekstrakcję może przeprowadzić lekarz stomatolog, przy użyciu tradycyjnych narzędzi chirurgicznych.
Trudniejszymi (także powikłanymi) przypadkami powinien zająć się chirurg stomatolog, który do dyspozycji – oprócz specjalistycznej wiedzy – ma znacznie szerszy asortyment nowoczesnego sprzętu. Sprzęt ten pozwoli w sposób atraumatyczny, czyli z jak najmniejszym uszkodzeniem tkanek, wykonać zabieg ekstrakcji. Zastosowanie takich metod i sprzętu wymaga odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.
Najnowszy sprzęt – chirurgia piezoelektryczna
Jednym z najnowszych urządzeń stosowanych w chirurgii stomatologicznej i implantologii jest Mectron Piezosurgery. Pozwala on na znacznie mniejszą traumatyzację i mniejsze przegrzewanie podłoża kostnego podczas preparacji, bez ryzyka uszkodzenia tkanek miękkich lub innych wrażliwych struktur, jak naczynia krwionośne i włókna nerwowe.
Urządzenie jest bardzo precyzyjne, działa przy użyciu ultradźwięków i wyposażone jest w ponad sto różnych końcówek. Wykorzystywane jest także w wielu innych procedurach chirurgicznych. Za pomocą tego urządzenia chirurg może pozyskać tkankę kostną w postaci wiórów, które wykorzysta do odbudowy kości przed zabiegiem implantacji.
Po ekstrakcji zęba można wykonać sterowaną regenerację utraconej kości GBR za pomocą biomateriałów i resorbowalnej błony kolagenowej. Przyspieszy to gojenie rany.
Bezbolesne usuwanie zębów – Chirurgia stomatologiczna bez bólu
Czy wyrywanie zęba boli? Z pełną odpowiedzialnością można napisać, że współczesna chirurgia stomatologiczna w pełni korzysta z ogromnego postępu w temacie opanowania bólu śródoperacyjnego (i pooperacyjnego), gwarantując Pacjentom całkowitą bezbolesność zabiegów.
Osiągnięcie tego celu możliwe jest dzięki stosowaniu nowoczesnych metod i systemów znieczulenia miejscowego, także dzięki wsparciu anestezjologii, która znacznie poszerza możliwości zastosowania różnego rodzaju znieczuleń.
Sposoby znieczulenia stosowane w chirurgii stomatologicznej i implantologii omawiamy szczegółowo na stronie naszej kliniki. Wybór rodzaju znieczulenia, to wspólna decyzja lekarza i Pacjenta.
Ile trwa wyrywanie zęba?
Wiele osób zastanawia się nie tylko, czy usuwanie zęba boli, ale także ile trwa zabieg. Wszystko jednak zależy od wielu czynników. Ekstrakcja może trwać od 10 minut do maksymalnie 60, kiedy na przykład ząb znajduje się zbyt blisko nerwów itd.