Najczęściej stosowanym i bez wątpienia najlepszym sposobem na korekcję krzywego zgryzu jest leczenie ortodontyczne, czyli założenie aparatu ortodontycznego, który nosi się określony czas. Jest to metoda bardzo skuteczna, ale niestety długotrwała, gdyż rzadko okres noszenia aparatu wynosi krócej niż rok, a zwykle czas ten jest znacznie dłuższy. Czasami więc zamiast tego rozwiązania stosuje się znacznie szybszą, a także dużo tańszą metodę, jaką jest korygowanie kształtu zębów poprzez założenie kompozytowych lub porcelanowych licówek. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązanie to nie może być stosowane na każdy krzywy ząb.
Kiedy można założyć licówki na krzywe zęby?
Za pomocą licówek można skorygować kształt zębów przede wszystkim wtedy, gdy są one skrzywione tylko nieznacznie. Poza tym rozwiązanie to stosuje się głównie w przypadku przednich zęby – jedynek czy dwójek.
W pozostałych przypadkach, czyli gdy zęby są proste, licówki także zakłada się zwykle tylko do piątek, gdyż szlifowanie nieco osłabia zęby, a zakładanie kompozytowych lub porcelanowych nakładek na dalej położone zęby, na które podczas jedzenia oddziałują duże siły, mogłoby być ryzykowne.
Krzywe zęby również oddziałują na sąsiednie z dużą siłą, dlatego w niektórych przypadkach wykonanie licówek nie wchodzi w grę i gdy nie jest możliwe leczenie ortodontyczne, stosuje się na przykład protetyczne korony.
Zalety zabiegu
To, czy w danym przypadku można założyć licówki na krzywe zęby, ocenić może tylko lekarz stomatolog po dokładnym obejrzeniu uzębienia pacjenta. Kiedy jednak taki zabieg jest możliwy, warto się na niego zdecydować, zwłaszcza gdy pacjent chce osiągnąć idealnie proste zęby w krótkim czasie.
Licówki protetyczne to bardzo często polecane rozwiązanie z zakresu stomatologii estetycznej, gdyż dzięki nim każdy, nawet osoba, która do tej pory miała wysoce nieestetyczne zęby, może cieszyć się idealnym uśmiechem i to bez zbędnego wysiłku, bólu, wysokich kosztów i długiego oczekiwania na ostateczny efekt.
Poza tym skorygowanie skrzywionych zębów za pomocą licówek jest mało inwazyjnym i prostym zabiegiem. Zwykle nie zajmuje to dłużej niż kilka godzin, podczas gdy leczenie ortodontyczne średnio trwa 2 lata (co jest uciążliwe zwłaszcza, gdy do wyprostowania jest tylko jeden czy dwa zęby), wiąże się z bólem i znacznymi kosztami.
Licówki, nawet te porcelanowe, odznaczające się najwyższą jakością i wysokim stopniem odporności, są dużo tańsze, a poprawa wyglądu zębów za ich pomocą nie powoduje najmniejszego bólu czy dyskomfortu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to korekta wad zgryzu i metoda ta może być stosowana tylko w przypadku niewielkich skrzywień uzębienia.