Przebarwienia zębów – zanim wybielisz, sprawdź co może być ich przyczyną

wybielanie zębów efekty

Śnieżnobiały uśmiech to oznaka zdrowia, witalności i szczęścia, jednak nie każdy może pochwalić się perfekcyjnym wyglądem zębów. Bardzo często szpecą je przebarwienia wywoływane przez różne czynniki – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Co zrobić, żeby cieszyć się białym uśmiechem?

Przebarwienia zębów – ustal przyczynę problemu

Wybielanie zębów najlepiej zacząć od ustalenia przyczyny wystąpienia przebarwień na szkliwie. Stomatolodzy dzielą je na przebarwienia zewnątrzpochodne, które związane są z działaniem czynników zewnętrznych oraz wewnątrzpochodne, będące np. konsekwencją chorób lub czynników genetycznych. Poznanie przyczyny nieestetycznych zażółceń jest niezwykle ważne, ponieważ jedynie wtedy stomatolog może w pełni efektywnie przeprowadzić wybielanie zębów. Jakie czynniki stanowią najczęstszym powodem wystąpienia przebarwień?

Dieta i styl życia a wybielanie zębów

Pierwszy rodzaj przebarwień wywołują czynniki związane z dietą i trybem życia, a więc palenie papierosów, picie kawy, herbaty, czerwonego wina, a także spożywanie produktów barwiących szkliwo. Artykuły spożywcze mogą pozostawiać na zębach osad i stanowić bezpośrednią przyczynę powstawania nieestetycznych zażółceń szkliwa, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na to, co jemy lub pijemy.
Przebarwienia typu zewnętrznego mogą też być wywoływane przez nieprawidłową pielęgnację zębów, zaniedbywanie zabiegów higienicznych, a nawet próchnicę. Co ciekawe, pogorszenie kolorytu szkliwa może być też spowodowane przyjmowaniem pewnych grup leków (szczególnie zawierających chlorheksydynę).
W przypadku przebarwień zewnątrzpochodnych bardzo dobre rezultaty przynosi wybielanie zębów lampą, które przywraca naturalną biel i sprawia, że uśmiech prezentuje się promiennie. Taki zabieg jest też wyjątkowo bezpieczny dla zębów i redukuje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości oraz związanego z nią bólu, czego często obawiają się osoby chcące skorzystać z zabiegu wybielania zębów.

Przebarwienia wewnątrzpochodne – jak je zlikwidować?

Przebarwienia zębów typu wewnątrzpochodnego często zależą od czynników genetycznych – wiele osób skarży się na ciemniejszy odcień szkliwa, który jest wyjątkowo oporny na stosowanie wybielających past.
Przebarwienia występują też w przebiegu chorób dziedzicznych, np. porfirii wrodzonej, której skutkiem jest pojawienie się ciemnobrązowego zabarwienia zębów. Problemy z kolorem szkliwa zdarzają się też u osób dotkniętych zaburzeniami pracy trzustki lub problemami hormonalnymi (nadczynność grasicy, tarczycy) – zęby mogą przybierać odcień od żółtoszarego, przez niebieskobiałego, aż po brązowoszary.
W takiej sytuacji działania warto zacząć od zdiagnozowania, a następnie zlikwidowania przyczyny dolegliwości. Niektórych wewnętrzpochodnych przebarwień nie można wybielić, więc wtedy stosuje się licówki, które nadają zębom pożądany odcień bieli. Więcej o typach licówek przeczytasz naszym blogu.