Nowoczesne technologie wykonania i wszczepiania implantów – oferta klinik implantologicznych

Oferta klinik implantologicznych jest bardzo nowoczesna

W ofercie klinik implantologicznych możemy znaleźć w sumie kilkadziesiąt systemów implantologicznych. Nie wszystkie będą stosowane w jednym gabinecie, ale im więcej w ofercie, szczególnie uznanych firm, tym większa szansa, że implantolog wybierze najlepszy dla nas. Trzeba wiedzieć, że system to nie tylko tytanowy czy cyrkonowy implant. To również śruba, łączniki, korony i mosty, które wzajemnie do siebie pasują. W naszym gabinecie korzystamy przede wszystkim z systemów implantologicznych firmy Camlog Biotechnologies.

Najlepsze rozwiązania

Implantologia cały czas się rozwija i udoskonala systemy implantologiczne. Jednak przy wyborze konkretnej marki, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Może się zdarzyć, że wszczepiony implant lub któryś z elementów całego systemu będzie wymagał wymiany. Warto więc upewnić się, że chirurg implantolog proponuje nam rozwiązania firm, które od lat są na rynku, mają ugruntowaną pozycję, cały czas się rozwijają, a najlepiej, jeśli oferują dożywotnią gwarancję na materiały wszczepiane przez certyfikowanych implantologów. Dzięki temu mamy pewność, że za 5, 10 czy 15 lat odpowiedni komponent będzie dostępny.

Wszczepy jedno- lub dwufazowe

Także technologie wykonania i wszczepiania implantów stale ewoluują. Kiedyś implantologia oferowała systemy wyłącznie dwufazowe, zwane również odroczonymi. Najpierw implant, wszczep musiał zintegrować się z kością, wygoić, co trwało kilka miesięcy, później montowało się śrubę gojącą i obciążało wykończeniem protetycznym, czyli koroną, mostem lub protezą.

Aktualnie czas ten można skrócić bez szkody dla pacjenta. Pozwalają na to systemy jednofazowe, które składają się z monolitycznych komponentów i pozwalają od razu obciążyć implant po wszczepieniu w kość, początkowo tymczasową pracą protetyczną i pozwalają pacjentowi wyjść z gabinetu z nowymi “zębami”. Technika wszczepiania implantów jednofazowych jest jednak dużo trudniejsza i na ten moment rozwoju implantologii nie każdy pacjent kwalifikuje się do jej zastosowania i nie każdy chirurg potrafi je wszczepiać.

Nowości w implantach

Materiałem najczęściej wykorzystywanym w klinikach implantologicznych był i jest tytan. Jest on bardzo bezpieczny, nie powoduje uczuleń. Jedyny jego minus to kolor – szary lub srebrny. Ponadto chirurdzy implantolodzy zauważyli, że z wiekiem szyjki zębowe mają tendencję do odsłaniania się. Powoduje to nieładny efekt estetyczny, bo na granicy korony i dziąsła odsłania się szary element. Implantologia ma już na to rozwiązanie.

Nowym materiałem, wykorzystywanym do produkcji implantów jest cyrkon. Ma on podobne właściwości, jak tytan, pod względem trwałości i biokompatybilności, a przy tym jest w kolorze kości słoniowej, a więc bardzo zbliżonym do koloru zębów. Podobnie jak w przypadku systemów jednofazowych, implanty cyrkonowe wykonywane są tylko w klinikach, w których implantolodzy rozwijają się wraz z implantologią.

Inne zabiegi przed implantacją

Nie każdy pacjent może mieć od razu wykonany implant. Często przed zabiegiem trzeba popracować nad ogólnym stanem zębów i wyleczyć choroby towarzyszące. Jeśli upłynął dłuższy czas od utraty zęba, bardzo prawdopodobne jest, że kość uległa częściowemu zanikowi i trzeba będzie ją zregenerować na przykład za pomocą sterowanej regeneracji kości GBR. Może będzie potrzebny materiał w postaci wiórów kostnych pacjenta, które można otrzymać przy użyciu urządzenia Mectron Piezosurgery. Takie rozwiązania z pewnością znajdziemy w ofercie nowoczesnych klinik implantologicznych.

Być może najlepszym dowodem rozwoju implantologii jest fakt, że aktualnie skuteczność zabiegów przewyższa 98%. Mówimy oczywiście o zabiegach z wykorzystaniem implantów wysokiej jakości, na które ich producenci dają długą gwarancję, wykonanych przez wysokiej klasy specjalistów. W naszej klinice wszczepianie implantów objęte jest dożywotnią gwarancją.